Média

Tisková zpráva k debutovému albu 2023

Písničkářka Monika Sonk letos vydává debutové album s názvem Lodivod, které se žánrově řadí do folku s příměsí latino, chansonu a pop-jazzu. Album je energetickým barevným emočním odrazem motivů a nálad světa zpěvačky, kytaristky a klávesisty Monika Sonk.

Ke spolupráci na albu přizvala multi žánrové hudebníky. Bicí nástroje nahráli Jan Podzimek a Jan Razím, kontrabas Jan Kořínek, dvě skladby nahrál jazzový pianista Marek Novotný, mandolínu, baskytaru a některé sólové kytary Jan Brabec. Monika je autorskou většiny textů, veškeré hudby a nahrála kytary, klávesové nástroje a zpěv.

Texty písní “Kapky, Nicota, Klíny” jsou zhudebněnými básněmi Jaroslavy Hercíkové, “Gorocviet” je zhudebněná báseň bosenského básníka Smaila Durmiševiče a je věnován aobětem genocidy.

"Hudba se stylově blíží estetice legendární Zuzany Navarové” napsal hudební kritik a publicista Milan Bátor.

Autorka v některých písních střídá portugalštinu a češtinu. “Dvojjazyčné písně nejsou v tuzemském kontextu výjimkou, vzpomeňme na zmíněnou Zuzanu Navarovou nebo na Radůzu. Monika Sonk se těmto etablovaným jménům svým debutem může zařadit. Její album “Lodivod” má opravdové, osobní a nevykalkulované charisma. Umí napsat texty, které o světě vypráví se svěží imaginací, vlastním způsobem a to je vždy velmi cenné.”

“Celý něžný text písně O rybách patří k nejsilnějším záležitostem současné tuzemské alternativní hudební scény.” Milan Bátor.

Tisková zpráva o Monice Sonk

Písničkářka Monika Sonk zaujme interpretací svých písní. Jsou to energií nabité příběhy, podané s vášní a pozorností. Žánrově lze její tvorbu řadit k folku se silnou příměsí latino, šansonu a pop-jazzu. Koncerty hraje sólově nebo komorním duu či triu s profesionálními hudebníky.

Monika Sonk byla v 90tých letech členkou několika amatérských kapel na Zlínsku.

Později se věnovala hudbě jen okrajově, tvořila divadelní texty, vystudovala herectví a autorskou tvorbu na pražské DAMU. Živila se jinou profesí. Byla uměleckou maskérkou, vytvářela masky a kostýmy pro představení HAMU, Pražské konzervatoře nebo pro Divadlo bratří Formanů (např. Dead Town), byla také pedagožkou na konzervatoři a AMU.

Naplno se věnuje hudbě a skládání písní teprv od roku 2018.

V roce 2019 napsala písně pro dětské představení a spolu režírovala jej v Národním divadle (Dětská opera Praha, Oslí abeceda).

V roce 2022 vyhrála pražskou interpretační Portu a dostala se do celostátního kola, kde byla celkově na 4.místě a její trio získalo ocenění za mistrovský výkon.

V roce 2023 vydala debutové album Lodivod získala 1. místo v soutěži písničkářů INTERPORTA v Ústí nad Labem, kategorie junior song.

V soutěži písničkářů Porta 2023 postoupila opět do celostátního semifinálového kola v Řevnicích a získala ocenění "Autorská Porta" za text písně “Seznam”. Nyní postoupila do celostátního finále písničkářské soutěže NOTOVÁNÍ.

Milan Bátor, hudební publicista, kritik, hudebník Český rozhlas Vltava - Vizitka, plné znění recenze

"Lodivod” se pohybuje nejčastěji na vlnách křehké folkové výpovědi o životě...jejími ingrediencemi jsou latina, chanson, jazz i populární hudba, výsledný profil debutové nahrávky je pestrý...Stylově se hudba blíží estetice legendární Zuzany Navarové, jedná se však pouze o podobné vnímání světa. Monika má jiný přístup k pěveckému projevu, opírá se o divadelní zkušenost, která se zračí v širokém rejstříku nálad a emocí, které dávají albu bohatý psychologický profil. V Moničině zpěvu se odráží zkušenost s improvizací, práce s hlasem, dechem a rétorikou. Její hlas je tmavě zbarvený a má silné vypravěčské kouzlo, je slyšet, že si interpretaci příběhu užívá, umí píseň prožít, aniž by se nechala strhnout ke zbytečným manýrám.... V hudbě Moniky Sonk můžeme slyšet vášeň lehkost a půvab. Je to album éterické a levitační... Monika někdy střídá češtinu s portugalštinou. Dvojjazyčné písně nejsou v tuzemském kontextu výjimkou, vzpomeňme na zmíněnou Zuzanu Navarovou nebo na Radůzu. Monika Sonk se těmto etablovaným jménům svým debutem může zařadit. Její album Lodivod má opravdové, osobní a nevykalkulované charisma. Umí napsat texty, které o světě vypráví se svěží imaginací, vlastním způsobem a to je vždy velmi cenné.

Křest alba Lodivod

Proběhl s laskavou podporou mých přátel a kolegů bratří Formanů dne 21. června 2023 na lodi Tajemství, na Smíchovské náplavce, během festivalu Aréna.

Do koncertu s krásnou atmosférou byla za pojena i vypravěčka příběhů Tajana Gasparovič, která dala vyniknout zejména písni Gorocviet, ke které přidala reálný dojemný příběh z války, který zažila její rodina. Trio hudebníků hrálo v obsazení Barbora Soukupová violoncello a trumpeta, Juraj Gažmerčík bicí a klavír. Klasické i elektrické kytaru, piána, zpěvu i moderování jsem se zhostila sama.

Album Lodivod sklidilo pozitivní recenze a já jsem si pozvala nadmíru zajímavé kmotry. Prvním byl lídr kapel Precedens a Lili Marlene, umělec Martin Němec, který mne přizval na své turné jako support PRECEDENS 40+. Druhým kmotrem byl Jiří George Popel, překladatel a hudebník, který překládá mé texty do angličtiny.

Tisková zpráva k videoklipu “GOROCVIET” premiéra 30.6.2023

Monika SONK uvedla nový videoklip k písni nazvané “Gorocviet”.

Píseň je zhudebněnou básní loni zesnulého básníka Smaila Durmiševiče. Videoklip je poetickou modlitbou za oběti války, a je věnována zejména obětem genocidy v Bosně a ženským a dětským obětem soudobých válek. Klip vznikl s laskavou podporou OSA.

"Sbíráš-li začátkem května voňavé květy narcisů, buď opatrný a jemný… Netrhej hrubě okvětní lístky, říká se, že v těch květech horské víly hýčkají nevinné duše obětí…” říká se v textu písně. Křehká píseň je doprovázená černobílými obrazy, které uvádějí do kontrastu ženskou křehkost, krásu krajiny a válečné tažení.

“Je vždy pozdě, když sčítáme hrůzy války, potřebujeme nedovolit další stejnou situaci… to je mé utopické přání, moje vroucí modlitba…” říká zpěvačka a skladatelka Monika Sonk. Spolu s ní nahráli tuto píseň jazzový pianista Marek Novotný, multižánrový kontrabasista Jan Kořínek a renomovaný bubeník Pavel Razím.